top of page
  • אלכס גנשפט

ניתוח שונות קצב לב HRV, היסודות.

עודכן: 20 ביולי 2023

מטרת המאמר לניתוח שונות קצב לב HRV

מקורות של ניתוח שונות קצב לב HRV

המאמר נכתב במטרה לעזור למשתמשים במערכות לניתוח שונות קצב לב HRV. רוב האנשים העוסקים בתחום הבריאות יודעים את המושג אך לא מכירים כיצד להשתמש בשיטת אבחון המדויקת והאמינה הזאת שנחשבת כרפואית. כעובדה בארץ בדרך כלל אפילו קרדיולוגים מומחים לא יודעים לנתח בדיקת HRV. כמובן אני לא מעז להשלים קרדיולוגים. אני עומד על יסודות אחרים. המאמר מיועד למטפלים. אני שמח להתחלק עם כל אחד מהם במידע ולעזור בעבודתם. כולי תקווה ששימוש בניתוח שונות קצב לב יעזור למטפלים להצליח ולהביא לקוחות רבים חדשים. המאמר נכתב על סמך ספר רוסי "קרדיוגרפיה מעשית" (2005) שחיברו 3 רופאים ידועים בתחומם. המאמר הוא לא תרגום של הספר אלא רק יסודו.


שורשים של ניתוח שונות קצב לב. מאיפה זה בא?

מקור של ניתוח שונות קצב לב HRV

אני חייב לציין שניתוח שונות קצב לב כשיטת אבחון רפואית מוכר ומנוצל לפחות כאלפיים שנה. הוא מופיע באבחון דופק ברפואות של המזרח הרחוק. האבחון נולד ברפואה הודית שהיא האם לכל רפואות הכולל סינית ויוונית. אבחון דופק עתיק משתלב בצורה מלאה לחלוטין עם ניתוח שונות קצב לב HRV של היום. השילוב הזה ניתן לראות בשתי מערכות לניתוח שונות קצב לב HRV המוצגות באתר. יש כ - 15 שיטות אבחון דופק עתיקות. שיטה הודית הכי משוכללת כוללת בדיקת דופק ב - 3 נקודות ב - 7 רמות בשתי ידיים. בעזרת השיטה רופא הודי גם היום משיג מידע מעבר, תכונות מולדות ונרכשות קיימות וגם מנבא עתידו של הנבדק. אין משהו דומה באף רפואה אחרת. עם זאת, ברור מעליו, שלא ניתן להשוות יכולות של פעם ושל היום. צריך להכיר ולכבד יכולות של פעם. לרפא אנשים של היום צריך עם רמת הידע ויכולות של היום. כמובן שניתוח שונות קצב לב של היום לא עוסק במידע מעבר גם וכאשר מוצג בשפה של רפואה הודית / איורוודה.


מטרות של ניתוח שונות קצב לב HRV.

מטרות של ניתוח שונות קצב לב HRV

המטרות הן:

א) הערכת המצב התפקודי של הגוף ושינוייו על סמך איזון של מערכת עצבים אוטונומי וגם ויסות נוירו-הורמונלי,

ב) הערכת התגובה ההסתגלותית של הגוף עקב השפעות שונות או חשיפה לגורמי לחץ שונים,

ג) הערכת מצב החוליות החשובות של ויסות אוטונומי של מערכת לב וכלי דם,

ד) השגת מסקנות למצבים עתידיים על סמך הערכת המצב התפקודי הנוכחי של הגוף, חומרת התגובות ההסתגלותיות שלו ומצב מנגנון של הרגולציה.


יתרונות ומגבלות של ניתוח שונות קצב לב HRV

יתרונות ומגבלות של ניתוח שונות קצב לב HRV

בספר הרפואי המוזכר ציון שהיתרון הגדול של ניתוח שונות קצב לב הוא הדיוק שלו. לשיטה אין התוויות נגד כאין השפעה כלשהי על הנבדק. מצדי אני יכול להוסיף שהשיטה היא נגישה וברורה. מערכות ממוחשבות הבנויות על ניתוח שונות קצב לב HRV הן אמינות ויחסית זולות.

לשיטה יש מגבלות והן:

א) לא ניתן לנתח דופק לנבדקים עם אבחנות רפואיות שמסמנות חוסר ויסות הלב מצד מערכת עצבים עצמאית, למשל אירוע מוחי.

ב) לא ניתן להשתמש בניתוח שונות קצב לב במקרים של הפרעת קצב לב קשות. במקרה ומופיעות הפרעות בודדות יש לנטרל/למחוק אותם לפני חישוב/גיבוש התוצאות.

ג) לא מומלץ לנתח דופק בעזרת התדרים (ניתוח שונות קצב לב) אם קוצב הלב (pacemaker) אינו נמצא בצומת הסינוס.


מה חשוב לזכור בניתוח שונות קצב לב HRV ?


חשוב לזכור:

מה לזכור בניתוח שונות קצב לב HRV

א) כדי לקבל תוצאות שניתנות להשוואה צריך לבצע מדידות במשך אותו זמן. כל תוכנות לניתוח שונות קצב לב HRV מופעלות למשך זמן תקני של 5 דקות. אין לקטוע את המדידה.

ב) יש לבצע מדידות רק למטופל במצב רגוע ויציב, שעה לפחות אחרי שתיית קפה או תה ושעתיים אחרי ארוחה. הכללים לביצוע ניתוח שונות קצב לב HRV הם זהים לבדיקת ECG.

ג) יכול להופיע הבדל התוצאות בין בדיקת HRV ל - ECG כיוון שלא כל פולס חשמלי גורם לגל דופק. יתרונות ומגבלות יש לכל שיטה. כל שיטה מציגה תוצאות/מידע ייחודיות שלה ולא ניתנת להחלה.

ד) רצוי לבדוק בן אדם במצב שכיבה כמו שעושים בביצוע ECG.


מערכות לניתוח שונות קצב לב HRV המוצגות באתר

מערכות לניתוח שונות קצב לב HRV המוצגות באתר

באתר מוצגות שתי מערכות ממוחשבות של HRV והן VEDAPULSE ו - LIFEPULSE. הראשונה בנויה ממודולים (תת תוכנות) עצמאים הניתנים לרכישה נפרדת. המערכת מכילה מודולים לאבחון ולטיפול לפי נטורופתיה וכל רפואות המזרח. היא מאוד מומלצת למרפאות מכל סוג ולמטפלים רב תחומים. מערכת LIFEPULSE נמכרת בשלמותה במחיר נגיש. המערכת כוללת כמה פונקציות ייחודיות נוספות לא קשורות לניתוח שונות קצב לב HRV. למשל פילוג גלי מוח, בדיקת שמיעה ואחרות. המערכת מתאימה לעצמאים וגם לאנשים שמטפלים בבריאותם ע"י עצמם. תנצלו אותן ותצליחו.


במאמר הזה מוצגים יסודות של ניתוח שונות קצב לב בלבד. כל הטכנולוגיות המופיעות באתר ניתן להכיר באופן מרוכז בדף בית.


119 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page